Patriotyzm oczami Dziewiątki

 
patriotyzm2014

Czym dla Ciebie jest patriotyzm? Za co kochasz Polskę? Na te i wiele innych pytań starali się znaleźć odpowiedź samorządowcy z Gimnazjum nr 9 podczas listopadowej Super Akcji, która rozpoczęła się 7 listopada. To wtedy pięć dziewcząt z naszego samorządu wybrało się ze szczególną wizytą do dwóch pobliskich przedszkoli. Odwiedziliśmy przedszkole nr 65 i nr 162. Celem naszej wizyty było opowiedzenie najmłodszym o symbolach narodowych: fladze, orle, godle. Niemałą niespodzianką były chorągiewki z flagą Polski, które podarowaliśmy każdemu przedszkolakowi (w sumie rozdaliśmy aż 200 chorągiewek). Ta wizyta pokazała nam, że patriotyzm to dbanie o najbliższe nam otoczenie oraz przekazywanie młodszym idei, które sami kiedyś usłyszeliśmy od rodziców, dziadków czy nauczycieli. Nasz pierwszy wniosek wyciągnięty z Super Akcji: patriotyzm to pamięć.

Kolejną inicjatywą w naszej patriotycznej Super Akcji był mały test wiedzy patriotycznej, ale wiedzy specyficznej. Zawierał on między innymi takie pytania jak: jaki król znajduje się na banknocie 20 złotowym, wytłumacz bardzo prostymi słowami, co znaczy cytat „Kto ojczyźnie swej służy, sam sobie służy” i wiele innych. Pytania zostały przekazane przewodniczącym wszystkich klas. Każda z klas miała za zadanie „z marszu” odpowiedzieć na pytania i wykonać zdania bez korzystania z pomocy nauczycieli, telefonów komórkowych itp. Test należało wykonać całą klasą tylko i wyłącznie w budynku szkoły. Zwycięzcą testu została klasa 1b. Jaki wniosek? – patriotyzm to też wiedza.

Ostatnim, na swój sposób podsumowującym elementem naszej Super Akcji był mały happening. Na kartkach A4 zostały wydrukowane  zostały pierwsze s słowa następujących zdań: „Kocham Polskę za…”, „Lubię Polskę za…”, „Patriotyzm to…”. Samorząd zaczepiał swoich kolegów i koleżanki na korytarzach podczas przerw, prosił o dokończenie wybranego przez siebie zdania i dopisanie tego zakończenia na kartkach. Następie pytał, czy mogą zrobić takiej osobie zdjęcie z dokończonym przez nią zdaniem. Oczywiście za zgodą danej osoby, zdjęcia zostały umieszczone na fanpag’u samorządu. Poza tym jedna ze ścian korytarza szkolnego została oblepiona wszystkimi zebranymi wyznaniami naszym kolegów i koleżanek. Ta ostatnia inicjatywa wywołała wiele entuzjazmu. Niektórzy podeszli do niej bardzo poważnie i skłonili się do niezwykle głębokich refleksji. Niektórzy podeszli do tego z pewną dozą humoru (np. Kocham Polskę za chłopaków, za pierogi itp.), co też naszym zdaniem jest sposobem na wyrażenie pozytywnych emocji. Wywieszone przez nas deklaracje, za co kochamy Polskę oraz czym jest dla nas patriotyzm, jeszcze przez długi czas pozostaną ozdobą szkolnej ściany.